LIVE: Ρωσία-Σαουδική Αραβία 2-0

(B’ ημίχρονο)

Με γκολ του Γκαζίνσκι στο 12ο λεπτό η Ρωσία πήρε το προβάδισμα στο σκορ, ενώ στο 43′ ο Τσερίσεφ πέτυχε το 2-0.

Το ημερολόγιο έδειχνε 13 Ιουλίου 2014 όταν Γερμανία και Αργεντινή τέθηκαν αντιμέτωπες στο επιβλητικό Μαρακανά στον τελικό του 20ου Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδοσφαίρου που κρίθηκε χάρις στο γκολ του Μάριο Γκέτσε.

Τρία χρόνια κι 11 μήνες αργότερα ή αν προτιμάτε 1432 ημέρες μετά τον θρίαμβο της Γερμανίας ήρθε η ώρα για να ανοίξει η αυλαία του 21ου Παγκοσμίου Κυπέλλου και στην πρεμιέρα η οικοδέσποινα Ρωσία υποδέχεται την Σαουδική Αραβία, στο παιχνίδι όπου κοντράρονται οι δύο χειρότερες, σύμφωνα με το ranking της FIFA ομάδες του τουρνουά.

64′: Η ώρα των πρώτων αλλαγών. Ο Οταΐφ δίνει τη θέση του στον Αλ Μουαλάντ κι ο Κουζιάεφ παίρνει τη θέση του Σαμέντοφ

59′: Νέα καλή στιγμή για την Σαουδική Αραβία με την κεφαλιά του Σαλμάν να περνά πάνω από το δοκάρι του Ακινφέεφ.

56′: Πρώτη μεγάλη φάση για τους Σαουδάραβες, καθώς από την παράλληλη σέντρα δύο παίκτες δεν μπόρεσαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα!

51′: Ο Σαμέντοφ με τη μπάλα έξω από την περιοχή σουτάρει όμως άστοχα…

Η Ρωσία έτσι όπως κυλάει το παιχνίδι μόνο από κάποιο δικό της λάθος μπορεί να απειληθεί

49′: Στην κόντρα η Ρωσία, κόβουν τελευταία στιγμή οι αμυντικοί παραχωρώντας το κόρνερ.

46′: Σέντρα στο β’ ημίχρονο

45’+2′: Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

43′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Τρομερή αντεπίθεση της Ρωσίας, καταπληκτική προσποίηση του Τσερίσεφ και εντυπωσιακό τελείωμα με το αριστερό για το 2-0! Καταπληκτικό γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση!

40′: Πάντως πιο πιθανό φαντάζει να έρθει το 2-0

35′: Έχει πέσει ο ρυθμός, ειδικά μετά την αποχώρηση του Τζαγκόεφ

30′: Εκτέλεση φάουλ, όμως άστοχη κεφαλιά για την Σαουδική Αραβία.

24′: Στη θέση του ο Τσερίσεφ

23′: Στο χορτάρι ο Τζαγκόεφ, μάλλον τελείωσε το Μουντιάλ για το αστέρι της Ρωσίας που πιάνει τον οπίσθιο μηριαίο!

21′: Πρώτη ευκαιρία για την Σαουδική Αραβία με τον Ιγκνάσεβιτς να προλαβαίνει και να παραχωρεί το κόρνερ!

19′: Πάλι η Ρωσία στην κόντρα, όμως ο Σαμέντοφ πιάνει αέρα και δεν μπορεί να απειλήσει.

15′: Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Αλ Μαγιούφ να κρατά το 1-0, αλλά τον Φερνάντεζ στην αρχή της φάσης να είναι σε θέση οφσάιντ.

Από το 5′ και μετά ήταν φανερό πως η Ρωσία πλησίαζε το γκολ και έχει πάρει δικαιώτατα το προβάδισμα.

rwsia_mundial_mesa
rwsia_mundial_mesa2

12′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Μετά από φάση διαρκείας ο Γκαζίνσκι στο δεύτερο δοκάρι με εξαιρετική κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Ρωσία!

Гол Юрия Газинского в ворота сборной Саудовской Аравии от Алексей Горохов на Rutube.

10′: Δείχνει να ανεβάζει στροφές η Ρωσία.

7′: Ωραία προσπάθεια των Ρώσων με τον Οσάμα Χαουσαουί να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Σαμέντοφ!

5′: ΄Λάθος γύρισμα από τους Σαουδάραβες, όμως ο Αλ Μαγιοφ πρόλαβε και έδιωξε προ του Σμόλοφ.

3′: Πρώτο κόρνερ για την Ρωσία, χωρίς όμως να προκύψει φάση…

1′: Σέντρα στο παιχνίδι και το Μουντιάλ ξεκίνησε!

Οι συνθέσεις

Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Μάριο Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόφ, Ζομπνίν, Γκαζίνσκι, Γκολόβιν, Σαμέντοφ, Τζαγκόεφ, Σμόλοφ
Σαουδική Αραβία (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Αλ-Μαγιούφ, Αλ-Μπρεΐκ, Οσ. Χαουσαουί, Ομ. Χαουσαουί, Αλ-Σαρανί, Οταΐφ, Αλ-Νταουσαρί, Αλ-Φαράζ, Αλ-Τζασάμ, Αλ-Σερί, Αλ-Σαλάουι

-Στην 67η θέση είναι η Σαουδική Αραβία, στην 70η η Ρωσία (η μοναδική διοργανώτρια με τη χειρότερη βαθμολογία) με τους Ρώσους να αγνοούν τη νίκη σε Μουντιάλ από το 2002 και τους Σαουδάραβες από το… 1994. Οι οικοδεσπότες μετρούν 7 παιχνίδια χωρίς νίκη τους τελευταίους μήνες και υπάρχει αρκετή γκρίνια, ενώ το σημερινό ματς είναι το επίσημο ντεμπούτο του Χουάν Αντόνιο Πίτσι στον πάγκο της Σαουδικής Αραβίας (ανέλαβε τον περασμένο Νοέμβριο).

-Για τους προληπτικούς να αναφέρουμε ότι στις 9 πρεμιέρες ενός Μουντιάλ που αγωνίστηκε η διοργανώτρια χώρα, οι οικοδεσπότες νίκησαν 6 φορές, ενώ είχαμε και 3 ισοπαλίες, αλλά ποτέ δεν γνώρισαν την ήττα.